Martiini “Valel pool jõge. Uus 63a-74”

22. märtsil kell 12:00-18:00 on Indrek Grigori kodus Uus 63a−74 avatud Voronja galerii neljas korternäitus, kus esitletakse kunstnik Martiini värsket fotosarja ning juuakse ohjeldamatus koguses teed.

Martiini loomingut iseloomustab keskkonnatundlikkus ja usk juhuse vääramatusse loomingulisusse. Nii on Martiini Tartu kunsti aastanäitusel osalenud aastaid pööningul seisnud maastikumaaliga, mille kujutise oli hallitus pea tundmatuseni hävitanud ning allesjäänud vähene oli kaetud piki horisonti langeva linnusitaga. Natuke vähem ekstreemsed on Martiini teejoomise märkmikud, kus juhuslikult lehtedele langenud teepritsmed kasvavad kunstniku joonistusteks. Viimastest võis näha valikut Tartu Kunstimuuseumi näitusel „Unistuste linn. Tartu tekstikunst 2002–2015“ möödunud kevadel.

Martiini tööd eeldavad vaatajalt head absurditaju, kuid ennekõike kannatlikkust ja tahet põrnitseda, kuni hakkavad ilmnema mustrid seal, kus keegi ei ole tahtnud neid luua – näiteks hüljatud tehasehoonest leitud töötajate nimekirjas.

Martiini (s. 1972) on õppinud Tartu Kõrgemas Kunstikoolis skulptuuri ja maali. Ta on vabakutselise kunstnikuna teinud stsenograafiat ja muud kunstnikutööd, esinenud isikunäitustega ja osalenud mitmel grupinäitustel, muuhulgas kollektiivi Arvokolmnurk koosseisus. 2014. aastal osales Martiini Riias toimunud IV Artishoki biennaalil, kus tema teos „Vaade II“ oli kümne kriitiku sihtmärgiks. Martiini varasemast loomingust annab ülevaate saatele „Tartu möliseb“ antud intervjuu. Lisaks kujutavale kunstile on Martiini teinud ka helikunsti, osaledes Kiwa Metabori projektis. 2012. aastal andis plaadifirma Õunaviks välja Martiini albumi „virr-varri ähvardus“.